Czy istnieje uniwersalny scenariusz podziękowania dla rodziców? Jak przygotować się do tej chwili? Dlaczego podziękowanie dla rodziców jest tak ważne? Wesele to doskonała okazja by wyrazić swoją wdzięczność rodzicom. O tym, jak zwykle wygląda podziękowania dla rodziców, o czym należy pamiętać i co zrobić, żeby uniknąć wpadki – przeczytacie w poniższym artykule.
Podziękowania dla rodziców. Jak powinny wyglądać?
Nie ma jednego scenariusza podziękowań dla rodziców podczas wesela. Dla większości par jest to bardzo ważny i uroczysty moment, w którym pragną wyrazić swoją wdzięczność, miłość i uznanie – w końcu to, kim są dzisiaj to w dużej mierze zasługa mamy i taty. Jak przygotować się do podziękowań dla rodziców? Co im podarować? Czy tylko rodzice powinni brać udział w tej wyjątkowej chwili, a może rodzice chrzestni oraz dziadkowie także?
Przemówienie jako wyraz podziękowania dla rodziców
To najpopularniejsza forma podziękowań, choć wymaga nieco odwagi, jak i opanowania emocji, wzruszenia, które często towarzyszą tej podniosłej chwili. Państwo Młodzi wygłaszają przemowę „z głowy”, czytają wcześniej przygotowany tekst, często z ciekawymi anegdotkami, czasem jest to specjalnie ułożony wierszyk. Ważne, żeby podziękowania dla rodziców płynęły z Waszych serc – znajdźcie któregoś wieczoru chwilę i zastanówcie się wspólnie za co jesteście im wdzięczni. Personalizowane podziękowania np. za najlepsze naleśniki, wycieczki rowerowe, lekcje gry na gitarze, itp. są bardziej wyjątkowe i wzruszające. Pamiętajcie, by przemowa nie była zbyt długa!
Szczególne podziękowanie dla rodziców – tematyczna piosenka
Kiedyś prym wiodła Urszula Sipińska z utworem „Cudownych rodziców mam”. Wiele par zaczęło z niego rezygnować z uwagi na przewidywalność, ale też… nadmiar łez wzruszeń, który wywoływał. W ciągu ostatnich lat powstało wiele „tematycznych” utworów. Listę tych najpopularniejszych znajdziecie tutaj:
Kochani moi rodzice- Bernadeta Kowalska
To dzięki wam- Preludium
Walc dla rodziców- Bayer Full
Radość najpiękniejszych lat- Anna Jantar
Lubię wracać tam gdzie byłem już- Zbigniew Wodecki
Podziękowanie dla rodziców- Cliver
Dni, których jeszcze nie znamy- Marek Grechuta
Prezenty na podziękowanie dla rodziców
Kosze pełne słodkości, kwiaty, duże zdjęcia w formie plakatów, grawerowane wazony… a nawet puchary za cierpliwość. Pomysłowość nie ma granic, ważne, żeby prezenty, podobnie jak same podziękowania dla rodziców były spersonalizowane – jeśli mama uwielbia lilie, przygotujcie dla niej taki bukiet, jeśli tata jest koneserem win, niech w koszu słodkości znajdzie swoje ulubione, a teściowa, miłośniczka kryształów, niech otrzyma wazon z grawerem Waszej podobizny. Pomysły na oryginalne prezenty znajdziecie także tutaj.
Filmowe podziękowanie dla rodziców
To bardzo popularna forma podziękowania dla rodziców, która w kilku minutach przypomina całe życie Młodej Pary. Zazwyczaj jest bardzo wzruszający, ale też… kosztuje. Alternatywą jest własnoręcznie przygotowany pokaz zdjęć w formie prezentacji multimedialnej. Powrót do dzieciństwa i chwil uwiecznionych na zdjęciu to wspaniała podróż w czasie zarówno dla Państwa Młodych, ich rodziców, ale także wszystkich weselników.
Podziękowania dla chrzestnych i dziadków
Różnie układa się życie i czasem jest tak, że inni krewni – babcie, dziadkowie, chrzestni mieli równie duży wpływ na wychowanie Państwa Młodych, jak ich rodzice. Jeżeli czujecie, że powinniście wyróżnić innych członków rodziny, zróbcie to. Lepszej okazji nie będzie 🙂
Na większości wesel, na których miałam przyjemność śpiewać Państwo Młodzi decydowali się na pełen pakiet podziękowania dla rodziców, w kolejności: przemówienie lub film, prezenty, piosenka z tańcem – „logistycznie” taka sekwencja podziękowania dla rodziców jest najbardziej optymalna. Natomiast wybór momentu – to kwestia indywidualna. Tradycyjnie podziękowania zwykle mają miejsce po oczepinach, jednak nie jest to regułą. Niektóre pary decydują się na nie sporo przed północą, a nawet…dopiero na poprawinach.
Autentyczny babol z wesela
Wskazówka