Czy istnieje uniwersalny scenariusz podziękowania dla rodziców? Jak przygotować się do tej chwili? Dlaczego podziękowanie dla rodziców jest tak ważne? Wesele to doskonała okazja by wyrazić swoją wdzięczność rodzicom. O tym, jak zwykle wygląda podziękowania dla rodziców, o czym należy pamiętać i co zrobić, żeby uniknąć wpadki – przeczytacie w poniższym artykule.

 

Podziękowania dla rodziców. Jak powinny wyglądać?

Nie ma jednego scenariusza podziękowań dla rodziców podczas wesela. Dla większości par jest to bardzo ważny i uroczysty moment, w którym pragną wyrazić swoją wdzięczność, miłość i uznanie – w końcu to, kim są dzisiaj to w dużej mierze zasługa mamy i taty. Jak przygotować się do podziękowań dla rodziców? Co im podarować? Czy tylko rodzice powinni brać udział w tej wyjątkowej chwili, a może rodzice chrzestni oraz dziadkowie także? 

 

Przemówienie jako wyraz podziękowania dla rodziców

To najpopularniejsza forma podziękowań, choć wymaga nieco odwagi, jak i opanowania emocji, wzruszenia, które często towarzyszą tej podniosłej chwili. Państwo Młodzi wygłaszają przemowę „z głowy”, czytają wcześniej przygotowany tekst, często z ciekawymi anegdotkami, czasem jest to specjalnie ułożony wierszyk. Ważne, żeby podziękowania dla rodziców płynęły z Waszych serc – znajdźcie któregoś wieczoru chwilę i zastanówcie się wspólnie za co jesteście im wdzięczni. Personalizowane podziękowania np. za najlepsze naleśniki, wycieczki rowerowe, lekcje gry na gitarze, itp. są bardziej wyjątkowe i wzruszające. Pamiętajcie, by przemowa nie była zbyt długa!

 

Szczególne podziękowanie dla rodziców – tematyczna piosenka

Kiedyś prym wiodła Urszula Sipińska z utworem „Cudownych rodziców mam”. Wiele par zaczęło z niego rezygnować z uwagi na przewidywalność, ale też… nadmiar łez wzruszeń, który wywoływał. W ciągu ostatnich lat powstało wiele „tematycznych” utworów. Listę tych najpopularniejszych znajdziecie tutaj:

 

Kochani moi rodzice- Bernadeta Kowalska

To dzięki wam- Preludium

Walc dla rodziców- Bayer Full

Radość najpiękniejszych lat- Anna Jantar

Lubię wracać tam gdzie byłem już- Zbigniew Wodecki

Podziękowanie dla rodziców- Cliver

Dni, których jeszcze nie znamy- Marek Grechuta 

 

Prezenty na podziękowanie dla rodziców

Kosze pełne słodkości, kwiaty, duże zdjęcia w formie plakatów, grawerowane wazony… a nawet puchary za cierpliwość. Pomysłowość nie ma granic, ważne, żeby prezenty, podobnie jak same podziękowania dla rodziców były spersonalizowane – jeśli mama uwielbia lilie, przygotujcie dla niej taki bukiet, jeśli tata jest koneserem win, niech w koszu słodkości znajdzie swoje ulubione, a teściowa, miłośniczka kryształów, niech otrzyma wazon z grawerem Waszej podobizny. Pomysły na oryginalne prezenty znajdziecie także tutaj.

 

Filmowe podziękowanie dla rodziców

To bardzo popularna forma podziękowania dla rodziców, która w kilku minutach przypomina całe życie Młodej Pary. Zazwyczaj jest bardzo wzruszający, ale też… kosztuje. Alternatywą jest własnoręcznie przygotowany pokaz zdjęć w formie prezentacji multimedialnej. Powrót do dzieciństwa i chwil uwiecznionych na zdjęciu to wspaniała podróż w czasie zarówno dla Państwa Młodych, ich rodziców, ale także wszystkich weselników.

 

Podziękowania dla chrzestnych i dziadków

Różnie układa się życie i czasem jest tak, że inni krewni – babcie, dziadkowie, chrzestni mieli równie duży wpływ na wychowanie Państwa Młodych, jak ich rodzice. Jeżeli czujecie, że powinniście wyróżnić innych członków rodziny, zróbcie to. Lepszej okazji nie będzie 🙂 

 

Na większości wesel, na których miałam przyjemność śpiewać Państwo Młodzi decydowali się na pełen pakiet podziękowania dla rodziców, w kolejności: przemówienie lub film, prezenty, piosenka z tańcem – „logistycznie” taka sekwencja podziękowania dla rodziców jest najbardziej optymalna. Natomiast wybór momentu – to kwestia indywidualna. Tradycyjnie podziękowania zwykle mają miejsce po oczepinach, jednak nie jest to regułą. Niektóre pary decydują się na nie sporo przed północą, a nawet…dopiero na poprawinach. 

 

Autentyczny babol z wesela

Na jednym z wesel Państwo Młodzi zdecydowali się podziękować także dziadkom i chrzestnym, zapomnieli jednak o… prababci, o której pamiętał jeden z gości. Na szczęście Pani Młoda zachowała zimną krew wręczając starszej pani jeden ze swoich bukietów. 

 

Wskazówka

Dokładnie przemyślcie ilość osób, którym chcecie podziękować i przygotujcie tyle podarków. Szczególnie jeśli Wasi rodzice są w innych związkach, a starsze pokolenia są wyjątkowo długowieczne 🙂

 

opłata korkowa co to

Korkowe, tortowe, talerzykowe… Jakie (absurdalne!) opłaty za wesele mogą zaskoczyć Państwa Młodych?

O tym, że “Polak potrafi”, a “ułańska fantazja” może ponosić, wiadomo od dawna. Zarówno niektórzy właściciele sal weselnych, jak i pewna część księży nie są tutaj wyjątkami, wykazując się prawdziwą fantazją w dziedzinie absurdalnych opłat weselnych. Czym jest korkowe,...
Ślub humanistyczy

Ślub humanistyczny – co to, dla kogo, ile kosztuje i dlaczego jest coraz popularniejszy?

Ślub humanistyczny nie jest nowym wynalazkiem. Od wielu lat święci triumfy na całym świecie, zwłaszcza wśród par, które nie są zadeklarowanymi wiernymi albo tworzą związki homoseksualne. “Human” to po prostu człowiek, który w uroczystości ślubu humanistycznego jest...
Jak zorganizować wesele i ślub.

Pierwszy taniec – o czym pamiętać, by nie stał się wpadką?

Mówi się, że pierwszy taniec ma znaczenie bardzo symboliczne - jest nowoczesną wersją poloneza, który w dawnych czasach otwierał staropolskie bale - czyli po prostu jest sygnałem dla zebranych gości, że zabawa taneczna właśnie się zaczyna. Odnosi się także do relacji...