Wybór między zespołem weselnym a DJ-em to dylemat pokroju masło czy margaryna? Obie propozycje mają swoje dobre i złe strony, zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Ponadto obie opcje są wrażliwe na rynkowe trendy. Od pewnego czasu prym wiodą DJ-e, ale branża eventowa wciąż ma zapotrzebowanie na zespoły weselne. Kiedy warto zatrudnić DJ-a, a kiedy orkiestrę weselną? Zrób poniższy test!

 

Test: Zespół muzyczny czy DJ?

 

Jaki przedział wiekowy wśród uczestników będzie dominujący?

a) 16-34 lata
b) 35+

Jaki charakter ma mieć impreza?

a) nowoczesny z elementami tradycji
b) tradycyjny z elementami nowoczesności

Co bardziej cenicie?

a) perfekcję
b) artystyczne wrażenia

Jakim budżetem dysponujecie?

a) 1000-2500 zł
b) powyżej 2500 zł

Wasza rodzina i przyjaciele/ współpracownicy  lepiej bawią się z:

a) z DJ-em
b) przy zespole muzycznym

Wy (organizatorzy, np. Państwo Młodzi, jubilat, zarząd firmy) lepiej bawicie się z :

a) z DJ-em
b) przy zespole muzycznym

Muzyka, przy której najlepiej się bawicie to:

a) najnowsze hity z ostatnich list przebojów
b) hity z ostatnich 30 lat

 

Jeśli większość odpowiedzi to a – to DJ będzie lepszym wyborem
Jeśli większość odpowiedzi to b – zespół muzyczny lepiej się sprawdzi.

 

Przewaga zespołu muzycznego

Trochę poszufladkujemy, ale statystyka nie miałaby sensu, gdyby brała pod uwagę wszystkie wyjątki :). Większość osób powyżej 35-ego roku życia wychowywała się w czasach, gdy prym wiodły orkiestry i zespoły weselne. To właśnie z nimi kojarzone są tradycyjne wesela, ale większość dzisiejszych bandów bardzo zgrabnie łączy tradycję z nowoczesnością. Dotyczy to zarówno repertuaru, obrządków, jak i sprzętu. Często dysponują profesjonalnym oświetleniem, a także dodatkowymi atrakcjami takimi jak np. dym czy modne ostatnio podświetlane napisy 3D. W kwestii finansowej zwykle zespoły są droższe – wynika to z większej ilości osób obsługujących imprezę i większego nakładu wysiłków w postaci cyklicznych prób. Nie bez znaczenia jest to, że członkowie zespołu po prostu całą noc grają i śpiewają.

 

Przewaga DJ-a

Ograniczeniem, które dotyka wiele zespołów jest współczesny repertuar. Wynika to z faktu, że nie każda piosenka, która jest dzisiaj na topie jest możliwa do zagrania na żywo i tu idealnie wpisują się DJ-e lub… zespoły korzystające z podkładów. W ogólności można stwierdzić, że na imprezach, na których przeważają młodzi ludzie (studniówki, osiemnastki, niektóre wesela) lepiej sprawdzi się DJ, natomiast na większość wesel (wciąż wydłuża się statystyczny wiek zamążpójścia), imprez firmowych, jubileuszów itp. lepiej wpasuje się zespół muzyczny.

 

Autentyczny babol z wesela:

Pewnej Młodej Parze bardzo zależało, by zadowolić wszystkich gości, dlatego na poprawiny wesela, na którym mieliśmy przyjemność grać, oprócz nas zaproszono także DJ-a, który miał puszczać muzykę w naszych przerwach. Efekt był bardzo negatywny- zmęczeni całonocną zabawą weselnicy chcieli mieć czas na odpoczynek i rozmowy z dawno niewidzianą rodziną, a możliwość ta w pewien sposób została im odebrana. Pomysł podwójnej oprawy muzycznej spotkał się z niezrozumieniem i niechęcią.

 

Wskazówka:

Jeśli trudno Wam zdecydować czy powinniście zatrudnić zespół czy DJ-a, zastanówcie się nad następującym rozwiązaniem: wesele z zespołem, a poprawiny z DJ-e lub na odwrót – w wielu przypadkach jest to bardzo dobry pomysł, który uwzględnia preferencje wszystkich uczestników imprezy i spotyka się się z bardzo pozytywnym przyjęciem.

Praktyk, snajper, a może wystarczy łowca niepowtarzalnych chwil? Jaki powinien być dobry fotograf?

Odkąd rozwój technologiczny w dużej mierze sprowadza się do ułatwiania życia i użycia wielu urządzeń, w tym aparatów fotograficznych, rynek fotografów ślubnych wydaje się być przepełniony. To źle zarówno dla fotografa ślubnego, bo ma ogromną konkurencję, jak i jego...
Lista rzeczy przy planowaniu wesela

10 rzeczy, które powinniście wiedzieć, zanim zorganizujecie wesele!

Każde wesele jest inne. Przewodzą im różne motywy, charakteryzują się niepowtarzalnym klimatem, zbierają w jednym miejscu wielu ludzi, o rozmaitych oczekiwaniach. Są jednak takie aspekty, które dotyczą wszystkich lub zdecydowanej większości wesel, niezależnie od...

Bierzemy ślub! Praktyczne wskazówki przy organizacji wesela. Od czego zacząć?

Kiedy oswoimy się ze statusem „narzeczonych” przychodzi czas na scementowanie związku przed ołtarzem i/lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie celebrowanie uroczystości na imprezie weselnej. Organizacja wesela jest dużym wyzwaniem. Zarówno pod względem finansowym,...