Mówi się, że pierwszy taniec ma znaczenie bardzo symboliczne – jest nowoczesną wersją poloneza, który w dawnych czasach otwierał staropolskie bale – czyli po prostu jest sygnałem dla zebranych gości, że zabawa taneczna właśnie się zaczyna. Odnosi się także do relacji pomiędzy świeżo upieczonymi małżonkami i z definicji ten wyjątkowy taniec powinien być przyjemnością i swoistą celebracją przypieczętowania ich związku. Teoria swoje, a praktyka pokazuje, że pierwszemu tańcowi zwykle towarzyszy ogromny stres. Co zrobić, żeby go zniwelować?

 

Najtrudniejszy pierwszy krok

Na palcach jednej ręki jestem w stanie policzyć naprawdę udane pierwsze tańce na weselach, a widziałam ich setki. Dlaczego? Bo można być urodzonym “Maserakiem”, ale świadomość bycia w centrum uwagi u wielu ludzi powoduje, że tracimy głowę (albo jak kto woli – gubimy kroki). Poza tym, jeśli nasze umiejętności choreograficzne są niewielkie albo bardzo nierówne w stosunku do partnera/partnerki naprawdę łatwo o wpadkę. Podobnie uleganie modzie na bardzo trudne tańce (walc wiedeński/ angielski, mixy z różnymi rodzajami tańców, skomplikowane figury) i zbyt duże ambicje, to czynniki potencjalnie “niebezpieczne”.

 

Pierwszy taniec – jak go widzi każde z Was?

Zanim zdecydujecie się na indywidualne lekcje uczciwie porozmawiajcie, jak każde z Was widzi pierwszy taniec? Ustalcie, czy chcecie (spróbować) zrobić na wszystkich wrażenie wyjątkowym tańcem, a jeśli tak – zastanówcie się ile czasu jesteście w stanie poświęcić na próby i czy będzie on wystarczający, aby osiągnąć wymarzony efekt?

 

Określcie swoje możliwości i poziom stresu

Zapewne tańczyliście ze sobą już nie raz. Porównajcie swoje umiejętności taneczne – jeśli któreś z Was kompletnie nie czuje rytmu, szansa, że nauczy się tego podczas kilku lekcji jest niewielka. Podobnie, jeśli przyszła Panna Młoda lub Pan Młody źle znosi bycie w centrum uwagi – pomyślcie, czy naprawdę warto serwować dodatkowy stres, jakim jest opanowanie trudnego układu?

 

Wybór piosenki na pierwszy taniec

To ważne, żebyście mieli dobre skojarzenia z daną piosenką, najlepiej żeby była “Wasza”. Bez względu na to, czy zdecydujecie się skomplikowany układ choreograficzny czy “instynktowny” taniec, będzi Wam przypominać wspaniale spędzone chwile i doda Wam otuchy, gdy będziecie w centrum uwagi. Uwaga! Jeśli decydujecie się na określony układ – zabierzcie ze sobą nośnik z piosenką – zespoły weselne czy DJ’e mogą mieć różne wersje tego samego utworu!

 

Autentyczny babol z wesela:

Jak wspominałam, większość wyuczonych układów tanecznych na pierwszy taniec wychodzi słabo – zazwyczaj przez stres. Jakieś dziesięć lat temu dość modny był walc angielski/ wiedeński i pewna para postanowiła tej modzie się poddać. Pani Młoda była nieco starsza od swojego wybranka i widać było, że to ona wiedzie prym w ich związku. Pan Młody natomiast był typem, któremu “muzyka w tańcu nie przeszkadza”, co było bardzo widoczne – od samego początku partnerka po prostu strofowała go (tak, podczas pierwszego tańca!), a w momencie gdy nadepnął jej na stopę, złość sięgnęła zenitu i trudno było ją opanować. Zaraz po tańcu Panna Młoda opuściła parkiet, zostawiając na nim skruszonego Pana Młodego, jak również gości, którzy czuli się zażenowani całą sytuacją.

 

Wskazówka:

Jeśli nie czujecie się na siłach, by opanować układ choreograficzny, ale chcecie dobrze “wypaść”, pooglądajcie filmiki z pierwszymi tańcami i stwórzcie własny układ dodając do Waszego “normalnego” sposobu tańczenia niezbyt skomplikowane, ale efektowne figury – np. pocałunek w dłoń z ukłonem na początku, proste podnoszenie partnerki czy pochylenie, które wykonacie w umówionym momencie piosenki. Naturalność i luz potrafią być wyjątkowo efektowne!

Wesele w restauracji na co zwrócić uwagę

Restauracja czy sala z kucharkami? Odwieczny dylemat Państwa Młodych

Jeszcze trzydzieści- czterdzieści lat temu wesela urządzane były tam, gdzie po prostu było na to miejsce . Nierzadko w domu, w mieszkaniu, na wiejskim podwórku… Wynajęcie świetlicy (o restauracji nie wspominając) było wielkim luksusem, świadczącym o bogactwie Państwa...

Perfekcyjny salon beauty? Perfect Look Clinic!

Po czym rozpoznać dobry salon beauty? Po tym, że po jakimkolwiek zabiegu, klientki wychodzą zrelaksowane i zadowolone, widząc świetne efekty. A żeby to osiągnąć, wcale nie trzeba jeździć do wielkich miast i czekać wiele dni na wizytę. Perfect Look Clinic postawiła na...
Nie wszystkie piosenki mogą być wykonywane w kościele. Sprawdź, czy nie ma wśród nich wymarzonego utworu na Twój ślub

Oprawa muzyczna w kościele i lista zakazanych piosenek w kościele. Możesz się zdziwić, jakich utworów nie wolno wykonywać podczas ślubu!

Z filmowej ścieżki dźwiękowej do kościoła  Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się oglądać świąteczny hit filmowy „Love actually”? Jeśli tak, to z pewnością wiecie skąd wzięła się popularność utworu Beatlesów „All you need is love” wykonywana w kościele na ślubie. Niestety,...