Zawód DJ-a jest bardzo atrakcyjny, ale tylko z pozoru nie wymaga specjalnych umiejętności. Cóż trudnego może być w “puszczaniu” muzyki? Więcej niż się wydaje! O tym jak dobry DJ prowadzi imprezę, o co pytać DJ na wesele i jak zmieniła się ta profesja na przestrzeni ostatnich 20 lat opowiedział mi DJ Rasti.

 

Egzamin na DJ-a

 

Wyobrażacie sobie, że w latach 80-tych, początek lat 90-tych ubiegłego wieku, aby móc być DJ (z ang. disk jockay, czyt. disk dżokej) należało… zdobyć kwalifikacje, poprzedzone prawdziwym egzaminem? Dobry DJ musiał wykazać się odpowiednią dykcją, udowodnić, że potrafi prowadzić imprezę i zgrabnie łączyć kilka piosenek w sety. 

– To naprawdę nie był łatwy egzamin – mówi Grzegorz Biernat, znany jako DJ Rasti. 

 

Dj z wieloletnim doświadczeniem – warto?

 

-Kiedy ludzie widzą, że mam siwe włosy, zwłaszcza młodzi, zyskują respekt do mnie, ale też czuć niepewność, czy podołam poprowadzić imprezę – tłumaczy mój rozmówca – Mam 46 lat, grałem imprezy 20 lat temu, potem miałem przerwę i od 3 lat wróciłem do tego co kocham. Jednak odkąd osiwiałem, wiem, że muszę udowadniać swoją wartość jako DJ i wiesz, robię to z przyjemnością – kończy z uśmiechem. 

-W jaki sposób?- pytam.

-Muzyką. Dobry DJ na wesele to taki, który ma doskonałe wyczucie gości na imprezie. Ważne jest kto robi wesele, jakie ma oczekiwania. Po tylu latach za konsolą, wystarczy mi kilkanaście minut i już wiem, do czego ludzie będą się bawić- słyszę. 

 

Ile kosztuje dobry DJ na wesele?

 

Ceny za DJ na wesele wahają się od kilkuset złotych, nawet do 10 tysięcy. 

– Skąd taka rozbieżność?- pytam mojego rozmówcę.

-Najtańsi zazwyczaj mają słaby sprzęt i traktują to jako wyłącznie źródło dochodu, a nie pasję. Najdrożsi- płacisz za jakąś tam renomę i sprzęt, którego możliwości często nie są nawet w połowie wykorzystywane na weselu, to po co przepłacać? – odpowiada pytaniem DJ Rasti.

W dalszej rozmowie udaje się ustalić, że optymalnym kosztem za DJ na wesele jest przedział 3-6 tysięcy zł, przy czym górna granica to już “full wypas”.

-Ciężki dym, dodatkowe oświetlenie, fotobudka – wymienia.

 

Jak rozpoznać dobrego DJ-a?

-Przede wszystkim kultura i ogłada – to dwie najważniejsze cechy dobrego DJa. Umiejętność odnalezienia się w każdej, najmniej przewidywalnej sytuacji, no i ciągły monitoring rynku muzycznego – odpowiada DJ Rasti. – Do tego poważne podejście do pracy- picie alkoholu nie wchodzi w grę – kończy.

 

A ja się pod tym podpisuję 🙂

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź DJ Rasti (<–kliknij) na FB lub zadzwoń: 607 424 089

 

Dobry kamerzysta na wesele ma dron!

Dobry kamerzysta na wesele – jak go rozpoznać w gąszczu ofert?

Kamerzysta na weselu to dla większości par obowiązkowy usługodawca, który zapewni niepowtarzalną pamiątkę w postaci filmu. Na rynku jest wiele firm oferujących usługi filmowania imprez okolicznościowych, a wybór może przyprawić o ból głowy. Czym kierować się...

Bierzemy ślub! Praktyczne wskazówki przy organizacji wesela. Od czego zacząć?

Kiedy oswoimy się ze statusem „narzeczonych” przychodzi czas na scementowanie związku przed ołtarzem i/lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie celebrowanie uroczystości na imprezie weselnej. Organizacja wesela jest dużym wyzwaniem. Zarówno pod względem finansowym,...
makrama wesele w stylu boho

Urocza makrama, nowa torebka, a może wesele w stylu boho? Jedna odpowiedź: makramy Hand Kraft!

Makramy… miłe dla oka sploty sznurków powieszone na patyczku- tak myślałam do tej pory. Dopóki nie spotkałam na swojej drodze Olgi, która podobnie jak ja, wzięła udział w kursie Szymona Mierzwy Kurs marka osobista na Instagramie. 85 tysięcy obserwujących konto Olgi...