Kamerzysta na weselu to dla większości par obowiązkowy usługodawca, który zapewni niepowtarzalną pamiątkę w postaci filmu. Na rynku jest wiele firm oferujących usługi filmowania imprez okolicznościowych, a wybór może przyprawić o ból głowy. Czym kierować się wybierając kamerzystę na wesele? Dowiecie się z tego wpisu!

 

Dobry kamerzysta na wesele to przede wszystkim zawodowy kamerzysta

 

Ot, pomyślisz sobie: oklepany slogan! Ale prawdą jest, że osoby, które na co dzień zajmują się filmowaniem mogą zaoferować więcej. W dobie, gdy wideo jest jednym z najważniejszych mediów, a dostęp do nich ma właściwie każdy na wyciągnięcie ręki (czy też telefonu) profesjonalni kamerzyści tworzą filmy reklamowe, reportaże, są obecni na ważnych wydarzeniach. Różnorodność  form wideo jakimi się zajmują, pozwala na kreatywność, która ma ogromny wpływ na ostateczny efekt, także filmu z wesela.

 

Sprzęt do filmowania – dobry kamerzysta na weselu powinien mieć dron!

 

Osobiście pamiętam czasy, kiedy przed samym wejściem Państwa Młodych wpadał kamerzysta na wesele i rozkładał lampy, aby doświetlić salę. Dzisiaj mało kto tak robi, bo za ewentualne doświetlenie odpowiada wbudowana lampa w kamerze. Poza tym, dobry kamerzysta na wesele zabiera co najmniej dwie kamery – jedną ruchomą, którą filmuje wśród gości i robi zbliżenia oraz drugą, na stojaku, zamontowaną w najlepszym punkcie obserwacyjnym. Ponadto, nie bez znaczenia jest nagrywanie dźwięku wprost z miksera DJ lub zespołu na wesele – dzięki temu głos i muzyka są czyste i wyraźne. A jeśli do tego kamerzysta posiada dron, który sfilmuje większą przestrzeń np. przy wyjściu z kościoła albo wszystkich gości z zimnymi ogniami w ręce – to możecie brać go w ciemno!

 

Czy cena jaką oferują kamerzyści na wesele jest wyznacznikiem ich umiejętności?

 

Niekoniecznie. Wiele osób zajmujących się filmowaniem działa na rynku od wielu lat. Czasami jest tak, że jeśli jakiś kamerzysta weselny jest na topie przez dłuższy czas winduje ceny w górę, bazując po prostu na swojej pozycji. Jeśli jednak nie inwestuje w sprzęt i zaczyna się “zawodowo wypalać” lub jest sfokusowany na jednym, oklepanym schemacie filmowania wesela, to można się gorzko rozczarować. Elastyczność i przede wszystkim pasja – to cechy dobrego kamerzysty na weselu.

 

Obecność kamerzysty na weselu – powinien być niewidzialny

 

Brzmi dziwnie? Ale tak właśnie powinno być. Kamerzysta na weselu powinien być trochę jak szpieg – podejść do każdego gościa i wydarzenia w taki sposób, żeby ująć na filmie najlepsze emocje, momenty, nie powodując przy tym niepożądanych reakcji filmowanych osób, takich jak np. zakłopotanie czy zdenerwowanie, a przy tym być wszędzie tam, gdzie powinien być. Poza tym wielu ludzi uważa, że kamerzysta weselny powinien mieć duszę artysty – zgadzam się z tym, ale powinien ten artyzm wyrażać swoją pracą, a nie np. dziwacznym, zwracającym uwagę ubiorem. To wielki dzień dla Państwa Młodych i z szacunku do nich lepiej, żeby był ubrany w nieco bardziej formalny strój, niż epatował ekstrawagancją.

 

Idealny kamerzysta na wesele? Deep Universe!

 

No dobrze, to teraz pytanie, gdzie znaleźć takiego kamerzystę na wesele, żeby miał wszystkie powyższe cechy? W Deep Universe! Dość często mam przyjemność pracować z Pawłem Kucharczykiem, właścicielem firmy. Kiedy się poznaliśmy, miał bardzo oryginalny uchwyt na kamerę, który wykonał sam (oprócz filmowania, pasjonuje się…. spawaniem). I choć nie używa go już dzisiaj, filmy, jakie dzięki niemu robił pozwoliły mu na taki rozwój Deep Universe, że dzisiaj w dni powszednie filmuje np. ważne wydarzenia sportowe (ostatnio z Robertem Lewandowskim w tle), a w weekendy skupia się na weselach. Mam wrażenie, że w kwestii niewidzialności i kreatywności osiągnął wręcz mistrzostwo, a sprzęt, którym dysponuje, sprawia, że jego filmy są po prostu niesamowite. Na dodatek zawsze oddane w ustalonym terminie!

 

Autentyczny babol z wesela

Sytuacja sprzed wielu lat…. Pewien kamerzysta był w czołówce najczęściej wybieranych kamerzystów na wesele. Trochę (bardzo!) zawładnęła nim żądza pieniądza i gdy miał dwie oferty filmowania wesela w jednym dniu… przyjął je obie, a działał sam. Było to możliwe, bo oba wesele odbywały się w restauracjach znajdujących się przy jednej ulicy, niestety żadna z tych par nie wiedziała, że ich kamerzysta filmuje dwa wesela i biega przez ulicę, zmieniając karty, by podołać takiemu wyzwaniu… Nie wiem jaki był efekt finalny obu filmów, ale podejrzewam, że żadne z nich nie było zrobione właściwie i z oczekiwaniami Państwa Młodych.

 

Wskazówka

Takie sytuacje są naprawdę wyjątkowe.. Niemniej łatwo rozpoznać na etapie prowadzenia rozmów, czy kamerzysta na wesele jest pasjonatem i potrafi skupić się na potrzebach klientów, dopasować do ich oczekiwań i wizji. Jeśli dodatkowo dysponuje pełnym sprzętem i traktuje Was z powagą, tak jak Deep Universe – to możecie mieć pewność, że film z wesela będzie Waszą najpiękniejszą pamiątką.

 

Perfekcyjny salon beauty? Perfect Look Clinic!

Po czym rozpoznać dobry salon beauty? Po tym, że po jakimkolwiek zabiegu, klientki wychodzą zrelaksowane i zadowolone, widząc świetne efekty. A żeby to osiągnąć, wcale nie trzeba jeździć do wielkich miast i czekać wiele dni na wizytę. Perfect Look Clinic postawiła na...
Impreza firmowa. Savoir vivre dla uczestników.

Impreza firmowa – savoir vivre dla uczestników!

Impreza firmowa to dla jednych prawdziwa zmora i niezbyt miły obowiązek. Dla innych - wyczekiwana impreza, na której można się pobawić, napić, najeść, a przy odrobinie wysiłku nawet otrzymać nagrodę za osiągnięcia. Bez względu na to, do której grupy należysz, na...
Robimy osiemnastkę! Dj czy zespólł na osiemnastkę?

Robimy osiemnastkę! DJ czy zespół na osiemnastkę?

Osiemnaste urodziny to bardzo istotny moment w życiu każdego człowieka, bo symbolizuje wejście w dorosłość. Pociąga to za sobą wiele nowych obowiązków, jak również odpowiedzialności… ale także cały wachlarz praw, które z pewnością warto świętować. Z tego powodu wielu...