Kiedy oswoimy się ze statusem „narzeczonych” przychodzi czas na scementowanie związku przed ołtarzem i/lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie celebrowanie uroczystości na imprezie weselnej. Organizacja wesela jest dużym wyzwaniem. Zarówno pod względem finansowym, ale także czasowym i emocjonalnym, gdyż zgranie terminów wielu podmiotów uczestniczących, często okazuje się trudnym zadaniem.

 

Od czego zacząć organizację wesela?

Najlepiej od podstaw, którymi są: czas, miejsce wesela oraz oprawa muzyczna. Często zsynchronizowanie dwóch ostatnich rzeczy jest najtrudniejsze. Z czego to wynika? Otóż, oba te podmioty działają nie tylko w branży weselnej, ale także w ramach innych imprez okolicznościowych. Warto zająć się poszukiwaniem zespołu i miejsca około rok wcześniej przed planowaną datą ślubu. W przypadku sali weselnej, nie restauracji, potrzebny będzie dodatkowo  catering, bądź kucharki, które najlepiej zorganizować w tym samym czasie.

 

Termin wesela

Wiele par rozważa wzięcie ślubu w dzień, który ma dla nich szczególne znaczenie. Na przykład w rocznicę poznania się, pierwszej randki, zaręczyn, a nawet urodzin jednego z narzeczonych. Niektóre pary o bardziej tradycyjnym podejściu do kwestii ślubu chcą zawrzeć związek małżeński w miesiącu z literą „r” w środku. Według przesądów ma przynieść pomyślność i dochowanie przysięgi małżeńskiej. Z reguły jednak trzeba mieć dużo szczęścia, aby wybrany dzień wypadł w sobotę, kiedy odbywa się najwięcej wesel.

 

Organizacja wesela – synchronizacja daty, oprawy muzycznej i sali

Przy „upatrzonej dacie” najważniejszą kwestią jest dogranie miejsca wesela oraz oprawy muzycznej, jednak nie jest to niemożliwe. Jeśli bardzo nam zależy na danym terminie, musimy działać na tych trzech płaszczyznach jednocześnie. Oznacza to upatrzenie kilku miejsc, które wydają się być nam idealne na wesele, a także w tym samym czasie rozejrzenie się za odpowiednim DJ-em lub zespołem weselnym. Taką metodą prób i błędów powinniśmy kontaktować się z przedstawicielami restauracji i muzykami. Kilka wariantów sali weselnej i zespołów pozwala na uniknięcie paniki i rozczarowania w momencie, gdy okaże się, że wybrane miejsce bądź zespół muzyczny czy DJ mają już zajęty termin. Zdarza się też tak, że narzeczeni nie przywiązują większej wagi do daty wesela. W takim przypadku organizują przyjęcie mając przede wszystkim na względzie upatrzony, sprawdzony zespół muzyczny lub też idealną, wymarzoną salę ślubną. W tej sytuacji jest dużo prościej, gdyż nie musimy zgrywać trzech czynników na raz, a jedynie ten, którego nam brakuje. Oznacza to, że jeśli mamy salę, szukamy zespołu, jeśli mamy zespół czy DJ szukamy sali.

 

Miejsce wesela: sala czy restauracja na wesele?

Od kilku lat obecny jest trend organizowania uroczystości weselnych w restauracji. Typowe wiejskie sale lub remizy przez pewien czas były pomijane ze względu na swój staroświecki wystrój, kiepskie zaplecze gastronomiczne czy sanitarne. Jednak w opinii społeczeństwa wesela w takich miejscach miały dwie ogromne zalety. Pierwszą było bardzo smaczne jedzenie w dużych porcjach, a drugą – oszczędność. Od kiedy jednak wiele gmin postarało się o dofinansowanie z UE, sale i remizy dostały drugie życie. Niejednokrotnie prezentują się tak samo dobrze jak typowa sala bankietowa, a wyposażenia kuchni czy sanitariatów nie powstydziłaby się niejedna restauracja. To sprawia, że mamy dużo większy wybór, przy czym nawet przy mniejszych środkach finansowych możemy zorganizować wesele w pięknej, odnowionej sali. Dodatkowym atutem jest smaczne jedzenie, gotowane przez sprawdzone kucharki. Ogromną zaletą takiego rozwiązania  jest to, że nie płacimy za „głowę”, a za produkty potrzebne do przygotowania wesela od strony kulinarnej. Oznacza to, że porcje są większe, nie są wyliczane i jeśli zdarzy się, że będzie więcej osób niż przewidywaliśmy i tak dla wszystkich wystarczy. Minus – zwykle trzeba te produkty kupić we własnym zakresie. Ponadto konieczne jest znalezienie odpowiedniej ekipy kucharek i kelnerów lub firmy cateringowej.

 

Fotograf i kamerzysta poszukiwani

W następnej kolejności powinny się znaleźć „media”. Dobry fotograf i profesjonalny kamerzysta zwykle mają mocno zapełnione terminarze.  Warto o nich pomyśleć zaraz po ustaleniu terminu wesela z właścicielem sali  i zespołem weselnym.

 

Nauki przedmałżeńskie

Ta forma przygotowania do życia w małżeństwie może mieć miejsce już w latach szkolnych. Wiele szkół średnich zapewnia tego typu zajęcia w ramach lekcji religii, zazwyczaj w klasie maturalnej. Jednak z uwagi na to, że nauki przedmałżeńskie nie są w wpisane w ogólnopolski program dydaktyczny większość par musi udać się kurs, który zwykle mieści się w 6-7 spotkaniach. Niektóre parafie oferują system wieczorowy, w którym w ciągu tygodnia mamy już za sobą spotkania. Inne proponują system weekendowy. Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich jest bezterminowe. Oznacza to, że można je „zaliczyć” nawet kilka lat przed faktycznym zawarciem małżeństwa.

 

Wizyta u księdza i Urzędzie Stanu Cywilnego

O sprawach związanych stricte ze ślubem kościelnym, warto pomyśleć około pół roku przed datą ślubu. Wyjątkiem są duże parafie,  gdzie ryzyko zajęcia terminu jest większe – tu należy wybrać się nieco wcześniej. Wizyta u księdza sprowadza się do rezerwacji terminu i godziny, a także do objaśnień w związku z formalnościami. Dotyczą one dostarczenia metryki chrztu (jeśli zamierzamy brać ślub w innej parafii, niż w tej w której udzielono nam tego sakramentu), zaświadczenia z USC o niezawarciu dotychczas małżeństwa oraz spisanie protokołu przedmałżeńskiego.

 

Biała suknia i złote obrączki

Powinny znaleźć się w następnej kolejności, gdyż wybór sukni przy dzisiejszym nasyceniu rynku jest bardzo trudną sprawą dla każdej panny młodej. Z tego powodu nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Bez względu na t,o czy wypożyczamy suknię, szyjemy na wymiar lub też kupujemy gotową, niezbędne są 2-3 przymiarki. Optymalnym czasem „rozglądania się” za kreacją ślubną jest około 6-9 miesięcy przed wielkim dniem. To samo dotyczy wyboru garnituru, zwłaszcza dla bardzo wybrednych panów. Warto wiedzieć, że styczeń to moment w kalendarzu modowym, kiedy wchodzą nowe kolekcje ślubne, a wyprzedaże przypadają na lipiec-sierpień. Sprawa z obrączkami wygląda podobnie – jest bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że wybierzecie je już przy pierwszej wizycie u jubilera. Jeszcze mnie prawdopodobne jest, że owy sprzedawca będzie miał obrączki w waszym rozmiarze. Zdecydowana większość pracowni złotniczych produkuje ten rodzaj biżuterii na wymiar i zamówienie.

 

Słodkie wesele skąpane w kwiatach

Kolejnym etapem przygotowań ślubnych jest cukiernia lub też osoba, która podejmie się wypieku tortu weselnego oraz ciast. Choć najczęściej zamawiamy słodkości w cukierniach, coraz więcej narzeczonych skłania się do zlecenia przygotowania wypieków sprawdzonej koleżance mamy lub babci. Dlaczego? Bo są sprawdzone, przygotowywane tradycyjnie, bez sztucznych dodatków. Z drugiej strony decydując się na cukiernię, nie musimy się martwić o zakupy półproduktów, a także mamy pewność, że ciasta i tort zostaną dostarczone chłodnią, w całości. Wiele pań parających się prywatnie wypiekami nie może tego zagwarantować.  Mniej więcej w tym samym czasie warto rozejrzeć się za kwiaciarnią, która podejmie się wystroju kościoła, sali oraz przygotowania bukietu ślubnego.

 

Wszystkie powyższe elementy są największymi pochłaniaczami czasu i nerwów, ale gdy zostaną już „odhaczone” pozostałe  przygotowania do wielkiego dnia idą znacznie sprawniej i mniej stresowo. Opracowanie planu ślubu (po prostu z ręcznie sporządzoną listą lub w notatniku/aplikacji w telefonie, ewentualnie specjalnie zaprojektowanym planerem ślubnym) pomaga zapanować nad sytuacją i „nie dać się zwariować”, a przede wszystkim pozwala cieszyć się przygotowaniami  i efektem końcowym.

 

Autentyczny babol z wesela:

Pewna para chciała mieć perfekcyjne wesele, dlatego zdecydowali się na scenariusz, którego bardzo skrupulatnie się trzymali, ale jak wiadomo – plany swoje, a życie swoje. I tak, mieli zaplanowane, że przyjadą z kościoła o godzinie 15:00, a byli dużo wcześniej. Czas poświęcony na zjedzenie obiadu również był znacznie przesadzony i finalnie zabawa taneczna miała rozpocząć się o 17:00, a w rzeczywistości przed 16:00 wszyscy goście byli najedzeni, a my gotowi, żeby grać. Para Młoda jednak konsekwentnie trzymała się scenariusza, za co niestety oberwało się nam od gości, którzy nijak (podobnie jak i my) nie rozumieli, dlaczego nie można zacząć zabawy szybciej niż jest to w  planie.

 

Wskazówka:

Plan przy organizacji takiego przedsięwzięcia jakim jest organizacja wesela jest wręcz niezbędny. Bez względu na to, czy decydujecie się na notes, aplikację, czy planer, dobrze jest się go trzymać, by osiągnąć wymarzony efekt końcowy, ale zdrowy rozsądek i elastyczność na nieprzewidziane sytuacje losowe niech zawsze będą w gotowości 🙂

Jak zorganizować wesele i ślub.

Pierwszy taniec – o czym pamiętać, by nie stał się wpadką?

Mówi się, że pierwszy taniec ma znaczenie bardzo symboliczne - jest nowoczesną wersją poloneza, który w dawnych czasach otwierał staropolskie bale - czyli po prostu jest sygnałem dla zebranych gości, że zabawa taneczna właśnie się zaczyna. Odnosi się także do relacji...
Wesele w restauracji na co zwrócić uwagę

Restauracja czy sala z kucharkami? Odwieczny dylemat Państwa Młodych

Jeszcze trzydzieści- czterdzieści lat temu wesela urządzane były tam, gdzie po prostu było na to miejsce . Nierzadko w domu, w mieszkaniu, na wiejskim podwórku… Wynajęcie świetlicy (o restauracji nie wspominając) było wielkim luksusem, świadczącym o bogactwie Państwa...
Obrączki ślubne ciepła wódka .pl

Ślub w trudnych czasach – czy i ile można zaoszczędzić na uroczystości weselnej?

Mówi się, że ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu każdego człowieka. Z tego powodu, często pojawiającą się postawą jest „zastaw się a pokaż się” . Dlaczego? Powód jest oczywisty- wszystko po to, by Para Młoda mogła cieszyć się ślubem jak z bajki. Okazuje się...