Jeszcze trzydzieści- czterdzieści lat temu wesela urządzane były tam, gdzie po prostu było na to miejsce . Nierzadko w domu, w mieszkaniu, na wiejskim podwórku… Wynajęcie świetlicy (o restauracji nie wspominając) było wielkim luksusem, świadczącym o bogactwie Państwa Młodych (tj. rodziców), a także ich statusie społecznym. Od wielu lat widać wyraźny trend wyboru restauracji jako miejsca wesela, a szkoda! Bo sale wiejskie, odkąd zostały “dotknięte” magicznym palcem funduszy europejskich, w niczym nie ustępują wnętrzom wielu restauracji. Ponadto, mają do zaproponowania swego rodzaju swojskość, której próżno szukać w renomowanej knajpie.

 

Z końca świata do ekskluzywnej restauracji na wesele

Osobiście pamiętam czasy, kiedy w jeden weekend graliśmy w bardzo eleganckiej restauracji, a w kolejny na końcu świata… Bez zasięgu telefonii komórkowej, z widokiem na pole i hasające na nim zające (autentyk!). Zderzenie tych dwóch środowisk wręcz zmuszało do porównań i, jak długo param się śpiewaniem po weselach, tak spotykam zwolenników organizowania imprez zarówno w knajpie, jak i na typowej sali wiejskiej. Trudno powiedzieć, która z tych opcji jest lepsza. Można jednak określić kluczowe cechy, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze miejsca wesela.

 

Koszty restauracji na wesele i sali z kucharkami

Zdecydowanie niższe koszty towarzyszą wynajęciu sali i kucharek. Niestety, nie ma nic za darmo – jest  dużo więcej biegania. W zamian za to,  masz wpływ np. na to, skąd pochodzą produkty do przygotowania wszystkich dań. Ponadto, zwykle przygotowywane jedzenie jest z zapasem, nie wyliczone co do grama, czy talerzyka. Z drugiej strony, dekoracja sali, ustawianie stołów i krzeseł często leży w gestii Państwa Młodych.

 

Czas i lista spraw do załatwienia 

Jeśli zależy wam na oszczędności czasu – lepszym wyborem jest restauracja na wesele, zwłaszcza taka, która bierze większość organizacyjnych rzeczy “na siebie” . Wśród nich są dekoracje, zapewnienie sprzętu do pokazów multimedialnych, napoje, ciasto itp. Na wielu salach wiejskich obowiązek sprzątania wciąż jest… w gestii Państwa Młodych. Pozytywną stroną  takiego „sprzątania”  jest to po prostu przedłużenie imprezy, które najlepiej się wspomina 🙂

 

Zasady, zwyczaje, czyli kto rządzi na weselu w restauracji, a kto na sali?

W restauracji – właściciel lub manager. Na wynajętej sali – Państwo Młodzi. Dotyczy to głośności, długości trwania imprezy, jak i wszystkiego na co można bądź nie, pozwolić na weselu.

 

Wygląd i udogodnienia restauracja na wesele vs. sala wiejska

Dziś już nie ma takiej przepaści pomiędzy restauracjami i salami wiejskimi, głównie za sprawą dofinansowania z UE. Obowiązkowe udogodnienie, jakim jest klimatyzacja to standard właściwie wszędzie, ale to restauracje mogą pozwolić sobie na większe stylizowanie i szaleństwo we wnętrzach. W kwestii noclegu – rzadko sale wiejskie mogą takowe zaproponować, ale za to często oferują teren zielony z placem zabaw.

 

Wrażenia artystyczne

Bezapelacyjnym atutem sali wiejskich jest ich swojskość, którą można rozumieć jako luz i naprawdę dobrą zabawę bez zahamowań. Restauracje zazwyczaj oferują prestiż i imprezę “na poziomie”, dopinając wszystko we własnym zakresie.

 

Podsumowując: Jeśli macie więcej kasy niż czasu, chcecie jak najwięcej rzeczy zlecić osobom trzecim, zależy Wam na stylizowanych, klimatycznych wnętrzach, prestiżu i miejscach noclegowych – szukajcie restauracji z hotelem. Jeśli macie czas by zorganizować wszystko na własną rękę, chcecie mieć pełną kontrolę nad przygotowywanym jedzeniem, Wasz budżet jest nieco ograniczony i zależy Wam na swojskości – szukajcie sali wiejskiej.

 

Autentyczny babol z wesela:

Co prawda sprzed piętnastu lat, ale jednak… Graliśmy wesele na sali wiejskiej, na którym nie było toalet, poza wychodkiem na zewnątrz. Akurat było lato, ale do dziś pamiętam Pannę Młodą, która otwierając wychodek, otaksowała wzrokiem pajęczyny i wiele innych zniechęcających rzeczy, po czym… poszła w krzaczki. Jak się domyślacie, trudno było jej się schować, ale ogólnie impreza była bardzo udana i dobrze wspominana 🙂

 

Wskazówka:

Sprawdzajcie toalety! Dotyczy to zarówno sal wiejskich, jak i restauracji. Wychodki raczej już zostały zastąpione przyzwoitymi sanitariatami, ale… czasami przypada jedna lub dwie toalety na całe duże wesele, a to generuje kolejki i ogólną frustrację gości. Jeśli wiecie, że wśród Waszych gości będą osoby niepełnosprawne bądź starsze, zwróćcie uwagę czy i dla nich zapewnione są komfortowe warunki.

Big Band po Godzinach na Twojej imprezie!

Impreza firmowa – jak ją zorganizować, żeby zintegrować pracowników?

Impreza firmowa to temat, który zwykle dzieli pracowników na dwa obozy - pierwsi na samą myśl, dostają drgawek. Drudzy natomiast, traktują ją jako możliwość rozrywki na koszt właściciela. Jak zorganizować imprezę firmową, żeby przekonać pracowników, że to dla nich...
Prezent na ślub- ile dać do koperty?

Prezenty na ślub, czyli ile dać w kopertę?

  Czasy, kiedy Państwo Młodzi tworzyli listę prezentów na ślub z obowiązkowymi pozycjami takimi jak pralka, żelazko, a nawet wózek dla dziecka dawno poszła w niepamięć. Dzisiaj, gdy rynek konsumpcyjny jest nasycony szerokim asortymentem, trudno byłoby trafić w...
łukasz ryznar

Czy pierwszy taniec jest konieczny? Nie jest! Ale zanim zrezygnujesz, przeczytaj o… mobilnej szkole tańca Łukasza Ryznara!

Strach przed pomyłką, stres z powodu bycia w centrum uwagi, mało czasu na naukę w szkole tańca… To główne powody, dla których wiele par zastanawia się jak ominąć pierwszy taniec na weselu! Dlaczego? Bo wielu instruktorom pierwszego tańca brak odpowiedniego podejścia....