Każde wesele jest inne. Przewodzą im różne motywy, charakteryzują się niepowtarzalnym klimatem, zbierają w jednym miejscu wielu ludzi, o rozmaitych oczekiwaniach. Są jednak takie aspekty, które dotyczą wszystkich lub zdecydowanej większości wesel, niezależnie od miejsca, gości czy czasu. Ten “wspólny mianownik” jest warty tego, aby przyjrzeć mu się bliżej, bo dzięki niemu oszczędzicie sobie nerwów. Oto lista 10 rzeczy, które powinniście wiedzieć, zanim zorganizujecie wesele!

 

Miejsce 10. Lista gości

Odwieczny dylemat Państwa Młodych – zapraszać na wesele, bo wypada, czy dlatego, że chcemy by ktoś towarzyszył nam w tym wyjątkowym dniu? Zapraszanie ciotek, wujków i kuzynostwa, z którymi nie utrzymujecie kontaktów, ale mama/teściowa „nie przeżyje” jest zdecydowanie kiepskim pomysłem. To tak jakbyście zaprosili statystów na własny ślub. Zastanówcie się czy warto.

 

Miejsce 9. Jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził

Stare porzekadło, ale jakie prawdziwe! Organizując wesele musicie podjąć szereg ważnych decyzji i często są one kompromisem między tym, co Wy lubicie i co mogą lubić goście. Nie rezygnujcie z własnych preferencji np. menu czy oprawy muzycznej, ale pamiętajcie, że nie każdy jest wegetarianinem czy lubi jazz. Rozsądek i empatia odgrywa tu ważną rolę, ale z drugiej strony – zawsze ktoś będzie niezadowolony. Tacy są ludzie. Nie tylko na weselu😊

 

Miejsce 8. Wybieramy restaurację na wesele

Dobrze jest sprawdzić „upatrzoną” restaurację i najlepiej zrobić to wybierając się na jakąś imprezę, która jest w niej organizowana, np. Sylwester, Andrzejki. To właśnie wtedy najlepiej widać jak pracują kelnerzy, jakiej jakości jest jedzenie, jak rozwiązywane są sytuacje kryzysowe. Podobnie, perspektywa gościa umożliwi Wam dostrzeżenie ewentualnych mankamentów i pozwoli podjąć decyzję.

 

Miejsce 7. Zespół na wesele, a może DJ?

Prawie każdy zespół ma swoje portfolio, wiele z nich nagrywanych jest w studio, po wielu próbach, tak aby osiągnąć jak najbardziej profesjonalny efekt. Trzeba mieć świadomość, że kapela grająca na żywo nie zawsze uzyska taki sam doskonały efekt jak w studio, poza tym, każde pomieszczenie może różnić się warunkami akustycznymi, co z kolei może przekładać się na jakość nagrań „na żywo” . Warto umówić się z “kandydującym” zespołem czy DJ-em na imprezie, na której grają i po prostu posłuchać i zobaczyć czy oprawa muzyczna rzeczywiście będzie Wam odpowiadać. Taka wizyta pozwala też poobserwować zachowanie członków zespołu, np. sposób komunikacji z gośćmi. Jeśli trudno wam zdecydować czy lepszym rozwiązaniem będzie DJ, czy zespół na wesele, pomoże Wam w tym test.

 

Miejsce 6. Idźcie na ślub 

Dla wielu par ceremonia w kościele to bardzo istotny element, dlatego wynajmują dodatkową oprawę muzyczną, organizują dekorowanie kościoła. Podobnie jak w przypadku restauracji, czy zespołu na wesele warto sprawdzić sposób prowadzenia ceremonii ślubnej przez kapłana. Historie o tym, że na kazaniu były poruszane kwestie rozwodów czy innych, niezbyt trafionych podczas udzielania sakramentu ślubu aspektów, potrafią zepsuć ten wyjątkowy dzień. 

 

Miejsce 5. Zaproszenia na wesele – jasne i czytelne!

Wybierając wzór zaproszenia kierujcie się nie tylko estetyką, ale także prostotą przekazu. Jeśli planujecie wesele w inny dzień niż sobota, warto wpisać nazwę tego dnia obok daty. Zadbajcie by czcionka była duża i czytelna, a zaproszenie zawierało wszystkie istotne informacje, jak np. możliwość noclegu, ale także w czyjej gestii jest poniesienie kosztu z tego tytułu. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

 

Miejsce 4. Plan wesela – musi być elastyczny 

Scenariusz i plan wesela to bardzo przydatne dokumenty, które z pewnością ułatwiają organizację i pomagają lepiej zapanować nad wszystkim. Wiele par jednak podchodzi do nich zbyt sztywno, uważając, że w ten sposób osiągną najlepszy efekt. To błąd! Traktujcie plan wesela jako wyznacznik, ale miejcie świadomość, że czasem lepiej nagiąć założenia scenariusza wesela, bo tego wymagają nieprzewidziane sytuacje, które zdarzają się bardzo często . Więcej o tym przeczytacie tutaj: (link do wpisu o scenariuszu).

 

Miejsce 3. Wyjątkowi goście na weselu 

Jeśli wśród Waszych gości będą małe dzieci lub osoby niepełnosprawne zwróćcie uwagę czy miejsce wesela oferuje dla nich udogodnienia w postaci dostosowanych toalet, podjazdów czy przewijaków. 

 

Miejsce 2. Dobre rady kontra intuicja 

Zapewne wielu Waszych znajomych ma za sobą organizację wesela. Wysłuchajcie tego, co mają w tej kwestii do powiedzenia, ale nie podążajcie ślepo ich sposobem działania, decydując się na ten sam zespół czy fotografa, jeśli nie do końca Wam odpowiadają. To trochę tak jakby ktoś wybierał pannie młodej suknię, a panu młodemu samochód do ślubu. Słuchajcie intuicji i zachowajcie zdrowy rozsądek, a na pewno dobrze na tym wyjdziecie. 

 

Miejsce 1. Wrzućcie na luz!

Dotyczy to zwłaszcza par, które za wszelką cenę chcą by dzień wesela był w 100% idealny. Pojęcie ideału dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego, a stres związany z dążeniem do niego zwykle odbiera radość z celebracji tego wyjątkowego dnia, która powinna być na pierwszym planie. 

 

Autentyczny babol z wesela: 

Pamiętam Pannę Młodą, która przez cały czas trwania wesela nie uśmiechnęła się ani razu. Wyglądała tak jakby ktoś ją zmusił do zawarcia małżeństwa, niechętnie tańczyła bojąc się o makijaż i suknię, strofowała męża o każdy kieliszek wódki… By następnego dnia okazać się przeszczęśliwą świeżo upieczoną żoną, która nie mogła sobie wybaczyć, że przez stres nie przeżyła tego dnia tak jakby chciała. Na szczęście na poprawinach wszystko sobie „odbiła” 😊

 

Wskazówka:

Nie pozwólcie by stres był dominującą emocją w tak wyjątkowy dzień, którym niewątpliwie jest Wasz ślub. Zaplanujcie wszystko z wyprzedzeniem, ale dajcie sobie też bufor zrozumienia dla sytuacji, które trudno przewidzieć. 

 

Jak zorganizować wesele i ślub.

Pierwszy taniec – o czym pamiętać, by nie stał się wpadką?

Mówi się, że pierwszy taniec ma znaczenie bardzo symboliczne - jest nowoczesną wersją poloneza, który w dawnych czasach otwierał staropolskie bale - czyli po prostu jest sygnałem dla zebranych gości, że zabawa taneczna właśnie się zaczyna. Odnosi się także do relacji...
Atrakcje na wesele

Atrakcje na wesele – co wybrać?

Atrakcje na weselu- sprawdź najpopularniejsze! Żyjąc w dobie pandemii, możliwość zorganizowania wesela sama w sobie jest atrakcją. Wiedzą to zwłaszcza Ci, którzy zostali zmuszeni do przełożenia ślubu właśnie przez szalejącego wirusa, ale czy kiedykolwiek jest tak...
Big Band po Godzinach na Twojej imprezie!

Impreza firmowa – jak ją zorganizować, żeby zintegrować pracowników?

Impreza firmowa to temat, który zwykle dzieli pracowników na dwa obozy - pierwsi na samą myśl, dostają drgawek. Drudzy natomiast, traktują ją jako możliwość rozrywki na koszt właściciela. Jak zorganizować imprezę firmową, żeby przekonać pracowników, że to dla nich...