Kiedy oswoimy się ze statusem „narzeczonych” przychodzi czas na scementowanie związku przed ołtarzem i/lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie celebrowanie uroczystości na imprezie weselnej. Organizacja wesela jest dużym wyzwaniem. Zarówno pod względem finansowym, ale także czasowym i emocjonalnym, gdyż zgranie terminów wielu podmiotów uczestniczących, często okazuje się trudnym zadaniem.
Od czego zacząć organizację wesela?
Najlepiej od podstaw, którymi są: czas, miejsce wesela oraz oprawa muzyczna. Często zsynchronizowanie dwóch ostatnich rzeczy jest najtrudniejsze. Z czego to wynika? Otóż, oba te podmioty działają nie tylko w branży weselnej, ale także w ramach innych imprez okolicznościowych. Warto zająć się poszukiwaniem zespołu i miejsca około rok wcześniej przed planowaną datą ślubu. W przypadku sali weselnej, nie restauracji, potrzebny będzie dodatkowo catering, bądź kucharki, które najlepiej zorganizować w tym samym czasie.
Termin wesela
Wiele par rozważa wzięcie ślubu w dzień, który ma dla nich szczególne znaczenie. Na przykład w rocznicę poznania się, pierwszej randki, zaręczyn, a nawet urodzin jednego z narzeczonych. Niektóre pary o bardziej tradycyjnym podejściu do kwestii ślubu chcą zawrzeć związek małżeński w miesiącu z literą „r” w środku. Według przesądów ma przynieść pomyślność i dochowanie przysięgi małżeńskiej. Z reguły jednak trzeba mieć dużo szczęścia, aby wybrany dzień wypadł w sobotę, kiedy odbywa się najwięcej wesel.
Organizacja wesela – synchronizacja daty, oprawy muzycznej i sali
Przy „upatrzonej dacie” najważniejszą kwestią jest dogranie miejsca wesela oraz oprawy muzycznej, jednak nie jest to niemożliwe. Jeśli bardzo nam zależy na danym terminie, musimy działać na tych trzech płaszczyznach jednocześnie. Oznacza to upatrzenie kilku miejsc, które wydają się być nam idealne na wesele, a także w tym samym czasie rozejrzenie się za odpowiednim DJ-em lub zespołem weselnym. Taką metodą prób i błędów powinniśmy kontaktować się z przedstawicielami restauracji i muzykami. Kilka wariantów sali weselnej i zespołów pozwala na uniknięcie paniki i rozczarowania w momencie, gdy okaże się, że wybrane miejsce bądź zespół muzyczny czy DJ mają już zajęty termin. Zdarza się też tak, że narzeczeni nie przywiązują większej wagi do daty wesela. W takim przypadku organizują przyjęcie mając przede wszystkim na względzie upatrzony, sprawdzony zespół muzyczny lub też idealną, wymarzoną salę ślubną. W tej sytuacji jest dużo prościej, gdyż nie musimy zgrywać trzech czynników na raz, a jedynie ten, którego nam brakuje. Oznacza to, że jeśli mamy salę, szukamy zespołu, jeśli mamy zespół czy DJ szukamy sali.
Miejsce wesela: sala czy restauracja na wesele?
Od kilku lat obecny jest trend organizowania uroczystości weselnych w restauracji. Typowe wiejskie sale lub remizy przez pewien czas były pomijane ze względu na swój staroświecki wystrój, kiepskie zaplecze gastronomiczne czy sanitarne. Jednak w opinii społeczeństwa wesela w takich miejscach miały dwie ogromne zalety. Pierwszą było bardzo smaczne jedzenie w dużych porcjach, a drugą – oszczędność. Od kiedy jednak wiele gmin postarało się o dofinansowanie z UE, sale i remizy dostały drugie życie. Niejednokrotnie prezentują się tak samo dobrze jak typowa sala bankietowa, a wyposażenia kuchni czy sanitariatów nie powstydziłaby się niejedna restauracja. To sprawia, że mamy dużo większy wybór, przy czym nawet przy mniejszych środkach finansowych możemy zorganizować wesele w pięknej, odnowionej sali. Dodatkowym atutem jest smaczne jedzenie, gotowane przez sprawdzone kucharki. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie płacimy za „głowę”, a za produkty potrzebne do przygotowania wesela od strony kulinarnej. Oznacza to, że porcje są większe, nie są wyliczane i jeśli zdarzy się, że będzie więcej osób niż przewidywaliśmy i tak dla wszystkich wystarczy. Minus – zwykle trzeba te produkty kupić we własnym zakresie. Ponadto konieczne jest znalezienie odpowiedniej ekipy kucharek i kelnerów lub firmy cateringowej.
Fotograf i kamerzysta poszukiwani
W następnej kolejności powinny się znaleźć „media”. Dobry fotograf i profesjonalny kamerzysta zwykle mają mocno zapełnione terminarze. Warto o nich pomyśleć zaraz po ustaleniu terminu wesela z właścicielem sali i zespołem weselnym.
Nauki przedmałżeńskie
Ta forma przygotowania do życia w małżeństwie może mieć miejsce już w latach szkolnych. Wiele szkół średnich zapewnia tego typu zajęcia w ramach lekcji religii, zazwyczaj w klasie maturalnej. Jednak z uwagi na to, że nauki przedmałżeńskie nie są w wpisane w ogólnopolski program dydaktyczny większość par musi udać się kurs, który zwykle mieści się w 6-7 spotkaniach. Niektóre parafie oferują system wieczorowy, w którym w ciągu tygodnia mamy już za sobą spotkania. Inne proponują system weekendowy. Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich jest bezterminowe. Oznacza to, że można je „zaliczyć” nawet kilka lat przed faktycznym zawarciem małżeństwa.
Wizyta u księdza i Urzędzie Stanu Cywilnego
O sprawach związanych stricte ze ślubem kościelnym, warto pomyśleć około pół roku przed datą ślubu. Wyjątkiem są duże parafie, gdzie ryzyko zajęcia terminu jest większe – tu należy wybrać się nieco wcześniej. Wizyta u księdza sprowadza się do rezerwacji terminu i godziny, a także do objaśnień w związku z formalnościami. Dotyczą one dostarczenia metryki chrztu (jeśli zamierzamy brać ślub w innej parafii, niż w tej w której udzielono nam tego sakramentu), zaświadczenia z USC o niezawarciu dotychczas małżeństwa oraz spisanie protokołu przedmałżeńskiego.
Biała suknia i złote obrączki
Powinny znaleźć się w następnej kolejności, gdyż wybór sukni przy dzisiejszym nasyceniu rynku jest bardzo trudną sprawą dla każdej panny młodej. Z tego powodu nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Bez względu na t,o czy wypożyczamy suknię, szyjemy na wymiar lub też kupujemy gotową, niezbędne są 2-3 przymiarki. Optymalnym czasem „rozglądania się” za kreacją ślubną jest około 6-9 miesięcy przed wielkim dniem. To samo dotyczy wyboru garnituru, zwłaszcza dla bardzo wybrednych panów. Warto wiedzieć, że styczeń to moment w kalendarzu modowym, kiedy wchodzą nowe kolekcje ślubne, a wyprzedaże przypadają na lipiec-sierpień. Sprawa z obrączkami wygląda podobnie – jest bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że wybierzecie je już przy pierwszej wizycie u jubilera. Jeszcze mnie prawdopodobne jest, że owy sprzedawca będzie miał obrączki w waszym rozmiarze. Zdecydowana większość pracowni złotniczych produkuje ten rodzaj biżuterii na wymiar i zamówienie.
Słodkie wesele skąpane w kwiatach
Kolejnym etapem przygotowań ślubnych jest cukiernia lub też osoba, która podejmie się wypieku tortu weselnego oraz ciast. Choć najczęściej zamawiamy słodkości w cukierniach, coraz więcej narzeczonych skłania się do zlecenia przygotowania wypieków sprawdzonej koleżance mamy lub babci. Dlaczego? Bo są sprawdzone, przygotowywane tradycyjnie, bez sztucznych dodatków. Z drugiej strony decydując się na cukiernię, nie musimy się martwić o zakupy półproduktów, a także mamy pewność, że ciasta i tort zostaną dostarczone chłodnią, w całości. Wiele pań parających się prywatnie wypiekami nie może tego zagwarantować. Mniej więcej w tym samym czasie warto rozejrzeć się za kwiaciarnią, która podejmie się wystroju kościoła, sali oraz przygotowania bukietu ślubnego.