Ślub humanistyczny nie jest nowym wynalazkiem. Od wielu lat święci triumfy na całym świecie, zwłaszcza wśród par, które nie są zadeklarowanymi wiernymi albo tworzą związki homoseksualne. “Human” to po prostu człowiek, który w uroczystości ślubu humanistycznego jest najważniejszy. Co to oznacza? Że tylko od osób biorących ślub humanistyczny zależy to, jak będzie wyglądał ten szczególny moment. Dotyczy to także przysięgi!
Dla kogo ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny, jak sama nazwa mówi, jest dla ludzi. Czyli z definicji, dla każdego z nas. Nie ma ograniczeń religijnych, rasowych, płciowych, przestrzennych. Ślub humanistyczny może być zawarty przez osoby jednej płci, różnych wyznań, ateistów… Przysięga dotyczy tych aspektów, które są życzeniem zawierających ślub humanistyczny. To symboliczna, choć bardzo atrakcyjna forma przypieczętowania związku, którego zasady są ustalane indywidualnie. U ich podstaw leży zaufanie i wiara w drugiego człowieka. To wspaniała alternatywa dla osób, które nie potrzebują formalności, by móc cieszyć się sobą, a przy tym marzy im się piękna ceremonia. Koszt udzielenia ślubu humanistycznego oscyluje w granicach 1000 zł. W tym wliczone jest przygotowanie indywidualnego scenariusza i poprowadzenie uroczystości.
Plener, statek, samolot, kopalnia… Ślub humanistyczny nie ma ograniczeń przestrzennych
Zapewne wielokrotnie widzieliście ceremonie ślubne w amerykańskich filmach. Często udzielają ich znajomi pary młodej, w tym także kobiety. W większości są to śluby humanistyczne, udzielane przez osoby, które ukończyły kurs celebransa. Niewątpliwą zaletą ślubu humanistycznego jest to, że celebrans “nie kręci nosem” co do miejsca ceremonii, tak jak może to być w przypadku urzędnika USC. To od fantazji młodej pary zależy, gdzie odbędzie się ślub humanistyczny – wyjątkowy plener, szczyt góry, samolot, wyspa, podziemia, zamek? Nieograniczone możliwości, to wspaniałe miejsce do popisu dla wyobraźni, aby Waszą bajkę, zamienić w rzeczywistość,
“Będę zawsze przy Tobie”, “Będę Cię zawsze rozumieć”, “Będę Cię zawsze kochać”- jak wygląda przysięga ślubu humanistycznego?
W odróżnieniu od klasycznej przysięgi w kościele czy nawet w Urzędzie Stanu Cywilnego, to o czym mówi… zależy wyłącznie od pary, która zawiera ślub humanistyczny. Może to być przysięga miłości, oddania, ale także np. zrozumienia i wybaczania ludzkich słabości. To para, które chce zawrzeć ślub humanistyczny zna się najlepiej i to oni wiedzą, czego od siebie oczekują. Zadaniem celebransa jest nadać przysiędze uroczystego wymiaru, ale tak naprawdę, to, czego będzie dotyczyć przysięga jest wyłącznie umową między zawierającymi ślub humanistyczny.
Czy ślub humanistyczny ma moc prawną?
I tutaj jest haczyk. Nie ma. To “impreza” o wymiarze czysto społecznym, dla osób, które nie zgadzają się z klasycznymi przysięgami kościelnymi (bez względu na wiarę). Ideą jest chęć przypieczętowania swojego związku w uroczysty, choć zupełnie symboliczny sposób. Istnieje możliwość połączenia ślubu cywilnego ze ślubem humanistycznym (w większości przypadków potrzebna jest zgoda urzędnika USC, aby oba śluby miały miejsce w jednym czasie). Wygląda to w ten sposób, że przysięga ślubu cywilnego jest uzupełniana o aspekty ślubu humanistycznego sugerowane przez parę młodą, jednak moc prawną mają wyłącznie te, które są dyktowane przysięgą ślubu cywilnego.
Autentyczny babol z wesela
Wskazówka