Kiedy siedemnaście lat temu zaczęłam swoją przygodę jako wokalistka weselna nadal w modzie na pierwszy taniec była piosenka „Windą do nieba”. Nie bardzo potrafiłam zrozumieć wybór tego utworu na rozpoczęcie wspólnego życia. Analizując tekst, utwór jest o miłości do innego mężczyzny niż tego, który został wybrany na męża. Rzeczywiście jednak pojawiają się motywy weselne – suknia z welonem, Cyganie z muzyką i koń, który zamiata ogonem :). W tamtym okresie na pierwszy taniec popularne były także „Złote obrączki”, ale już wtedy powoli odchodziły do lamusa na rzecz piosenek z radiowych list przebojów. Na jakie piosenki padał najczęściej wybór? Co zrobić aby pierwszy taniec był wyjątkowy? O tym przeczytacie w poniższym artykule!

 

Sumptuastic, Farba czy Kindla na swój pierwszy taniec? Pierwszy taniec kilkanaście lat temu

 

Kiedy na rynku muzycznym pojawił się zespół Sumptuastic zawojował listy przebojów swoją kultową „Kołysanką”. Piosenka idealnie nadawała się na pierwszy taniec – zarówno tekstem, przesłaniem, jak i melodią. Dużym zainteresowaniem na rozpoczęcie balu weselnego cieszył się także utwór „Bo mam Ciebie”. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiły zespoły jednego przeboju – Farba z „Chcę tu zostać”, a także Kindla „Z kimś takim jak ty”. Całą „trójkę” przez długi czas graliśmy na pierwszy taniec na przemian.  Czy Twoim zdaniem był to prawidłowy wybór piosenki na pierwszy taniec?

 

Pierwszy taniec w wersji Paulli. Romantyczny pierwszy taniec

 

W 2008 roku świat usłyszał utwór „Od dziś” z repertuaru Paulli. Piosenka była prawdziwym fenomenem nie tylko na radiowych listach przebojów, ale także na liście piosenek na pierwszy taniec weselny. Utwór był tak często wybierany przez młode pary, że po dziś dzień czuję przesyt i niechętnie do niego wracam. Niemniej, uważam, że jest bardzo romantyczny i idealnie wpisuje się w klimat pierwszego tańca.

 

Nieśmiertelne piosenki na pierwszy taniec z lat 90.

 

Oczywiście nie wszystkie pary ulegały obowiązującej modzie. Wiele z nich wracało do piosenek sprzed lat – doskonałym wyborem na pierwszy taniec są utwory zespołu Universe. „W perły zmienić deszcz” czy „W taką ciszę” choć powstały na początku lat 90. wydają się być nieśmiertelne. Kultowymi piosenkami na wyjątkowy pierwszy taniec, które zawsze będą na topie niezależnie od epoki są także „Zawsze tam gdzie ty” Lady Pank oraz „I have the time of my life” z filmu Dirty Dancing. Podobnie „I have nothing” z repertuaru Whitney Houston. Utwór był jedną z najpopularniejszych piosenek ścieżki dźwiękowej do filmu „Bodyguard”. I tak! Zaśpiewałam ją na weselu i podczas lekcji tańca Pary Młodej!

 

Zmiksowany pierwszy taniec. Jaki jest wybór w przypadku innych Młodych Par?

 

Po pierwszej dekadzie XXI w. lista piosenek na pierwszy taniec wyraźnie się zróżnicowała. Młode pary zaczęły stawiać na utwory, które były dla nich ważne lub po prostu… oryginalne. Mniej więcej w tym samym okresie modne stały się zaskakujące miksy kilku piosenek. Zwykle taki miks występował w konfiguracji wolno na początku, szybko i zaskakująco w drugiej i kolejnej części, np. „I have nothing”, który nagle przechodził w „Please don’t stop the music” Rihanny. Dużym plusem takich łączonych utworów jest to, że zachowują romantyzm i podniosłość tej wyjątkowej chwili jaką jest pierwszy taniec, ale też wprowadzają w iście imprezowy nastrój.

 

Ed Sheeran i Paweł Domagała – królowie pierwszego tańca

 

W ostatnich latach prym wiódł Ed Sheeran z „Thinking out loud” i „Perfect”. Wśród polskich wykonawców największe triumfy święcił oczywiście Paweł Domagała swoim „Weź nie pytaj”. Bardzo klimatyczną piosenką na pierwszy taniec jest także „Say you love me” Jessie Ware, która również była wyborem kilku Młodych Par.

 

Pierwszy taniec weselny “z duszą”

 

Wśród utworów, które graliśmy sporadycznie na pierwszy taniec wymieniłabym: „Wonderful life” zespołu Black, „Tylko w twoich dłoniach” Anny Jantar, „I love you” Celine Dion, „When a man loves a woman” Michaela Boltona, „Heaven” Bryana Adamsa czy „Love is all around me” Wet Wet Wet. I choć są mniej popularne, idealnie nadawały się do przypieczętowania świeżo zawartego związku małżeńskiego. Bez względu na to, czy piosenka na pierwszy taniec jest akurat w modzie, czy też  ma odpowiednie przesłanie i opowiada konkretną historię miłości, ważne, że jest “podszyta” pięknymi wspomnieniami i skojarzeniami. Pierwszy taniec Pary Młodej na weselu jest kolejnym, dzięki któremu utwór nabiera jeszcze większej wartości i może być bardzo romantyczny.​

Jakie są akualnie

 

Autentyczny babol z wesela

Kilkanaście lat temu, kiedy smartfony były jeszcze mrzonką, pewna para przyniosła płytę CD z utworem na pierwszy taniec. Z nieznanych bliżej powodów nie można było jej odtworzyć. Ostatecznie była to piosenka, którą mieliśmy w swoim repertuarze, więc po prostu ją zagraliśmy. Nasza wersja nieco różniła się od tej, która miała być zapisana na płycie. Jednak Państwo Młodzi jednak byli tak zadowoleni, że wybrana piosenka zabrzmiała, że nawet nie zauważyli różnicy.

 

Wskazówka

Żyjemy w czasach internetu w telefonach i wifi, ale… warto mieć ze sobą pendrive lub ściągnięty utwór na pierwszy taniec w pamięci telefonu. Zdarzyło nam się grać w restauracji, która była pod ziemią, akurat miała awarię wifi, a zasięgu po prostu tam nie było.

 

Wesele w restauracji na co zwrócić uwagę

Restauracja czy sala z kucharkami? Odwieczny dylemat Państwa Młodych

Jeszcze trzydzieści- czterdzieści lat temu wesela urządzane były tam, gdzie po prostu było na to miejsce . Nierzadko w domu, w mieszkaniu, na wiejskim podwórku… Wynajęcie świetlicy (o restauracji nie wspominając) było wielkim luksusem, świadczącym o bogactwie Państwa...
Sesja ślubna podczas wesela. Takich emocji nie da się odtworzyć!

Ślubna sesja zdjęciowa. Kiedy na plener?

Zdjęcia z wesela to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych pamiątek. Wiele par jest gotowa wydać naprawdę duże pieniądze na profesjonalnego fotografa, żeby uwiecznić najwspanialsze momenty tego dnia, nierzadko nawet rezygnując z kamery. Ślubna sesja zdjęciowa jednak...

10 (tanich!) rzeczy na weselu, które docenią Twoi goście!

  Mówi się, że to czy wesele jest udane zależy od trzech głównych czynników: gości, restauracji oraz oprawy muzycznej. Jest w tym sporo prawdy i warto spróbować dopasować te trzy elementy wyjątkowo skrupulatnie, ale jak mówi przysłowie - diabeł tkwi w szczegółach...