Z filmowej ścieżki dźwiękowej do kościoła 

Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się oglądać świąteczny hit filmowy „Love actually”? Jeśli tak, to z pewnością wiecie skąd wzięła się popularność utworu Beatlesów „All you need is love” wykonywana w kościele na ślubie. Niestety, od sierpnia 2020 roku utwór jest… na liście zakazanych piosenek, podobnie jak wiele innych:
 
Ed Sheeran – „Perfect”
Leonard Cohen – „Hallelujah”
Jan Sebastian Bach – „Ave Maria”
John Paul Young – „Love Is In The Air”
Mieczysław Fogg – „Serce Matki”
Piotr Rubik – „Niech mówią, że to nie jest miłość”
Josh Groban – „You Raise Me Up”
 
 

Kurs… doboru odpowiednich piosenek

Patrząc na powyższą listę trudno kryć zdziwienie, bo wszystkie piosenki odnoszą się do miłości i mówią o niej z najwyższym szacunkiem (no, może poza Hallelujah Cohena). Kościół jednak tłumaczy tę decyzję tym, że liturgia, którą także jest ceremonia ślubna, powinna być odprawiana przy specjalnej muzyce, której utworów nie brakuje. W Płocku nawet zorganizowano kurs doboru „odpowiednich” piosenek na uroczystość zaślubin! Dla zainteresowanych – koszt 150 zł.
 

 

Ale spytać zawsze warto!

Osobiście uważam, że powyższa „czarna lista” jest strzałem w kolano dla Kościoła, bo w żaden sposób nie wpisuje się w ideę zbliżania do wiernych i pozwolenia na przeżycie sakramentu w sposób, który sobie wymarzyli. Tak czy inaczej, wierzę, że są parafie, które przymykają na oko na ten absurdalny zakaz i wszystkim wrażliwym muzycznie Młodym Parom takowych życzę.
 
 

 

Autentyczny babol z wesela:

Jeszcze zanim wprowadzono zakaz wykonywania powyższych utworów, pewien ksiądz odmówił możliwości oprawy muzycznej innej niż działający przy parafii organista. Był na tyle uparty, iż nie pozwolił wejść do świątyni muzykom zamówionym przez Parę Młodą i cóż… powiedzmy, że miał do tego prawo, jako główny „zarządca” kościoła.

 

Wskazówka:

Zanim zamówicie oprawę muzyczną do kościoła porozmawiajcie z proboszczem parafii, w której bierzecie ślub. To ważne, żeby uzyskać pozwolenie od samego proboszcza (nie wikarego), unikniecie w ten sposób przykrej niespodzianki. A może traficie na księdza o bardzo liberalnej naturze, który z chęcią wysłucha „All you need is love” w swoim kościele?

Dobry kamerzysta na wesele ma dron!

Dobry kamerzysta na wesele – jak go rozpoznać w gąszczu ofert?

Kamerzysta na weselu to dla większości par obowiązkowy usługodawca, który zapewni niepowtarzalną pamiątkę w postaci filmu. Na rynku jest wiele firm oferujących usługi filmowania imprez okolicznościowych, a wybór może przyprawić o ból głowy. Czym kierować się...
Podziękowanie dla rodziców

Podziękowania dla rodziców. Jak powinny wyglądać?

Czy istnieje uniwersalny scenariusz podziękowania dla rodziców? Jak przygotować się do tej chwili? Dlaczego podziękowanie dla rodziców jest tak ważne? Wesele to doskonała okazja by wyrazić swoją wdzięczność rodzicom. O tym, jak zwykle wygląda podziękowania dla...
Jak zorganizować wesele i ślub.

Pierwszy taniec – o czym pamiętać, by nie stał się wpadką?

Mówi się, że pierwszy taniec ma znaczenie bardzo symboliczne - jest nowoczesną wersją poloneza, który w dawnych czasach otwierał staropolskie bale - czyli po prostu jest sygnałem dla zebranych gości, że zabawa taneczna właśnie się zaczyna. Odnosi się także do relacji...